A falevelek rőt színre váltanak, és a természet ezer színben ragyog.
A sírkertek is színesebbé válnak, ahogy közeleg a mindenszentek ünnepe, halottak emléknapja.
Elhelyezzük a krizantémokat szeretteink sírján, és meggyújtjuk az emlékezés gyertyáit.
A gyertya a megváltásért mondott ima támogatója.
A gyertyák jelentése
A temetéseken és manapság mindenszentek napján is különböző szertartásokat tartunk, amelyek jelentése az idők során változott. Ilyen például a gyertyagyújtás. Arra emlékeztet, hogy őseink a halottaikat elégették. A keresztények a gyertyát az örök élet szimbólumának tekintik. Az eltávozott iránti tisztelet, szeretet örök szimbóluma.
Mindenszentek ünnepe és halottak emléknapja
A mindenszentek ünnepe a IV. században a keleti egyházban alakult ki, azoknak emlékére, akik a hitért szenvedtek, vagy életüket adták érte. A VII. századtól kezdve a nyugati egyházban a keresztény szentek emléknapja lett. Eredetileg a húsvét utáni hetedik vasárnapon ünnepelték, de IV. Gergely pápának köszönhetően 835-ben november első vasárnapjára helyeződott át, amikor ma is ünneplik. 998 óta ünneplik a halottak napját november második napján. A XIV. század óta ezt az ünnepet az egész nyugati egyházban elismerik. Ezekben a napokban a hívek imáikkal segíthetnek a tisztítótűzben lévő lelkeknek, és bűnbocsánatot nyerhetnek számukra. A temető meglátogatása és a gyertya meggyújtása – a halhatatlanság szimbóluma – is hozzátartozik.
- Mindenszentek
A gyertya mint az örök élet szimbóluma
Ahogy a mondás tartja, mindannyiunknak ég valahol egy gyertyája, és ha az leég, akkor az életünk is kialszik. A gyertya az élet körforgását szimbolizálja. A meggyújtott gyertya tehát az örök élet szimbóluma. A katolikusok számára a gyertyák meggyújtása a sírokon a lelkek halhatatlanságának és Isten kegyelmének jele. A gyertya fénye Isten igazi fényét és a Krisztusban való újjászületést jelképezi.
Gyertya mint védelem
A gyertyaégetés eredeti jelentése a temetési szertartásokban a félelemhez kapcsolódik. De nem magától a haláltól, hanem attól való félelemtől, hogy a halott visszatérhet. A gyertya a gonosz és annak esetleges visszatérése elleni védelmet volt hivatott szolgálni. De minél közelebb kerültünk a jelenhez, a gyertya annál inkább az útikalauz funkcióját töltötte be – az elhunytat kellett kísérnie a túlvilágra vezető úton.
A gyertya, mint a túlvilágra való átmenet segítője
A gyertya a túlvilágra való átmenet szimbolikus útmutatójaként is felfogható, segít megérteni és elfogadni a változást és az ismeretlent, és megkönnyíti az átkelést a ,, túlsó partra” . Régebben szokás volt, hogy még néhány nappal az elhunyt halála után is kitették az ablakba, hogy az elhunyt hazataláljon. A gyertyaláng olyan, mint egy kapocs a két világ között – az általunk ismert és az általunk felfoghatatlan között.
A gyertya, mint emlék
Amikor gyertyát gyújtunk az elhunytért, bízhatunk abban, hogy fénye segít megőrizni életük örökségét az emlékeinkben. A gyertya lángja emlékeztet az idő múlására és az állandó változásra, ugyanakkor lehetőséget nyújt arra is, hogy átörökítsük és megőrizzük a múlt pillanatait. A gyertya így hidat képez a múlt és a jelen között, lehetővé téve számunkra, hogy érezzük és átéljük az emlékekkel kapcsolatos legmélyebb érzelmeket.
- Mindenszentek
A gyertya, mint a remény szimbóluma
A meggyújtott gyertya olyan, mint egy kis fénypont a sötétség közepén, emlékeztetve minket arra, hogy még a legnehezebb pillanatokban is lehet reménysugár. Azt üzeni, hogy még akkor is, amikor nehéz helyzetbe kerülünk, megtalálhatjuk a belső erőt ahhoz, hogy továbblépjünk. A gyertyagyújtás terápiás hatással is bír, és reményt ad arra, hogy egy napon újra találkozzunk szerettünkkel.
A gyertya, mint a tisztelet jele
A gyertya meggyújtásával tiszteletünket is kifejezzük az elhunyt irányába. A gyertya lángjának megvan az ereje, hogy üzeneteket hordozzon a túlvilágba. Egy gyertya meggyújtásával üzenhetünk szeretteinknek, és tudtára adhatjuk, hogy gondolunk rájuk és imádkozunk lelki üdvükért. Gyújtson meg egy gyertyát az üzenettel ellátott gyertyáinkból, amikor elhunyt szeretteinkre emlékezik családja körében.
- Mindenszentek
Az örök élet szimbólumaként a gyertya arra emlékeztet bennünket, hogy az élet egy folyamatos körforgás, amelynek része a halál és az újjászületés.
Hasonlít ahhoz az örökséghez, amelyet az ember a világban hagy, még akkor is, ha már nem él. Az emlékek, a tanítások és a hagyatékok még akkor is megvilágíthatják az utunkat, amikor már nem vagyunk fizikailag jelen.
A gyertya egy módot jelent arra, hogy emlékezzünk és tiszteljük az elhunyt személyét, miközben az emlékezetben való jelenlét folytatását szimbolizálja.
Gyújtson gyertyát és emlékezzen.